بلاگ | 6 راه برای متوقف کردن خارش ریش

صفحه نخست
فروشگاه
6 راه برای متوقف کردن خارش ریش

بالاخره تصمیم می‌ گیرید آن ریشی را که همیشه خواستار آن بودید، بگذارید. دوست دختر شما خوشحال می‌شود. همچنین، این ریش نشان‌دهنده آن حجمِ مردانگیِ زیبا و شیکی است که انتظار داشتید.

اما مسئله‌ای وجود دارد، و آن اینکه می‌ خارد. خیلی زیاد.

و اکنون شما در سر یک دوراهی مانده‌ اید که آیا آن جلوه های شعف‌ انگیز درون آینه را تحسین کنید یا اینکه به طرف دیوانگیِ پرتگاهِ تراشیدن آن ریش پر از قابلیت کشیده شوید. دوست دختر شما راضی نیست. اما او که قرار نیست این مشکل پوست را تحمل کند.

بالاخره تصمیم می‌ گیرید ریش بگذارید، اما کماکان خارش دارد.

آه، چه باید کرد؟
خوب، سخت نگیر رفیق. خارش، قسمتی از این فرآیند است. پوست شما فقط در حالِ خو گرفتن به آن همه رشد موی جدید است، و به مرور زمان این حالت برطرف خواهد شد. امّا درک می‌کنیم؛ لحظاتی وجود دارند که این خارش ها آنقدر آزار دهنده می‌ شوند که انسان احساس می‌کند نیاز دارد در یک سلول مخصوص بیماران روانی محبوس گردد.

باز هم، هیچ ترسی به خود راه ندهید. راه‌ کارهای آزموده شده و واقعی برای مبارزه این خارش و حفظ آن خوش تیپیِ جدیدی که زیبنده شماست، وجود دارند. ما اینجا هستیم که به شما کمک کنیم.

چرا ریش می خارد ؟

سؤال خوبی است. قسمت اعظم جواب این است: زیرا شما می‌ تراشید. درست است. مو های ریش شما در طی سال‌ ها به وسیله تیغ ریش‌ تراشی شما تیز شده‌اند، و هنگامی که شروع به رشد می کنند، اذیت می‌ کنند. آن موهای دو سه چهار روزه، خیلی زمخت هستند.

نکته مهم : آن مو ها در حال رشد هستند زیرا باید رشد کنند ولی آنها شبیه به یک کودک نوپا عمل می‌کنند که در حال عبور از «دو سالگی وحشتناک» خود است. همچنین خشکی پوست هم به وجود می‌ آید که باید با آن دست‌ و پنجه نرم کرد. آن مو های جدید ریش، صورت شما را آن قدر خشک خواهد کرد که انسان احساس می‌ کند آنها در حال غبار گرفتن هستند.

ریش‌ همچنین می‌تواند خرده ریز هایی را به خود جذب کند. همانند کراوات مورد علاقه شما که بعضی اوقات تکه‌ هایی از ناهار شما را جذب می‌کند، ریش هم می‌ تواند گرد و غبار، پوست مرده، و ذرات غذا را به خود جذب کند. شما واقعاً نمی‌ توانید جلوی این کار را بگیرید. بنابراین دلایل اصلی این امر توضیح داده شدند. اکنون اجازه دهید که به چیزهای خوب و نحوه انجام یک مبارزه خوب بپردازیم.

چگونه جلوی خارش ریش را بگیریم؟

اکنون نوبت پرداختن به «چگونه» است. هر کدام از گام‌های زیر، که باید با دقت و حوصله انجام شوند (مرتباً برای خود تکرار کنید: «من ریش خارش‌ دار خود را نخواهم تراشید»)به شما کمک خواهند کرد که از این مرحله‌ ی خارش کلافه‌ کننده عبور کنید.

 

1- آن را نظافت کنید

واضح است که اگر ریش شما قرار است نقش یک مخزن موقتی برای نگهداری انبوهی از ذرات، از جمله ذرات غذاهای فعلی و قبلی شما، را داشته باشد، در آن صورت شما مجبور هستند که آن را نظافت و تمیز کنید. آن را واقعاً تمیز کنید. شما با آن پیراهن مورد علاقه خود که ذرات را به خود جذب کرده و احتمالاً باعث خارش می‌شود، چه می‌کنید؟ آن را داخل ماشین لباسشویی می‌اندازید. منظور من همین است. قضیه را این طور تصور کنید: هر روز هزاران سلول مرده‌ی پوست از چهره شما فرو می‌ ریزند و به ریش شما می‌ چسبند. اگر به آن سلول‌ ها اجازه داده شود که همانطور همان‌ جا بنشیند، موجب آزار و خارش ریش خواهند شد.

امّا چطور باید آن را نظافت کنم؟
این سؤال مهمی است، زیرا تمیز نگاه داشتن ریش، اگر مهم‌ ترین گام در نگهداری یک ریش شاداب، چشم‌ نواز و بدون خارش نباشد، یقیناً یکی از مهم‌ترین آنها هست.
ابتدا اجازه دهید سؤال دیگری را در نظر بگیریم: شما چند وقت یکبار باید ریش‌ های خود را بشویید؟ یک روز در میان. شستن ریش در دفعات بیش از حد، می‌ تواند باعث اختلال در روغن طبیعی موجود در موی ریش بشود. اگر ریش‌ تان آنقدر کثیف می‌شود که باید آن را یک روز در میان بشویید، در آنصورت فقط از آب خالی و بدون صابون یا شامپو استفاده کنید.

البته برای شستشوی ریش‌ تان بر طبق زمان‌ بندی مورد نظر خودتان، هیچ واهمه‌ ای نداشته باشید. هر ریشی، مانند دانه‌ های برف، با بقیه فرق دارد.

گام یک: شامپو یا نرم‌ کننده ریش را به مقدار کافی به ریش خود بمالید. ترس نداشته باشید و با انگشتان‌ تان محکم و عمیقاً به ریش‌ تان چنگ بزنید تا به پوست برسید. این کار باعث می‌شود که پوست شما، تمیز و مرطوب بماند.

گام دو: آبکشی کامل، این امکان را برای آب فراهم می‌کند که در تمام جهات در بین موهای شما جریان پیدا کند.

تذکر: دمای آب در هنگام شستشو و آبکشی حائز اهمیت است. اگر خیلی داغ باشد، باعث خواهید شد که پوست‌ تان خشک گردد و ممکن است بدین وسیله جلوی رشد ریش خود را بگیرید. علی‌ رغم این موضوع، از آب گرم استفاده کنید، زیرا به باز شدن منافذ پوست شما کمک می‌کند. پس از انجام این کار، از آب سرد استفاده کنید. زیرا این کار، منافذ را باز کرده و برای شروع روزتان، خواب را به خوبی از سرتان می‌پراند.

تذکر شماره 2: پس از شستشو، ریش خود را کاملاً خشک کنید. هر آبی که در پشت ریش باقی بماند، ممکن است در ناراحتی‌ های پوستی نقش داشته باشد. بهترین روش، استفاده از یک حوله تمیز و گذراندنِ ملایم آن در تمام ناحیه مورد نظر می‌باشد.

 

2- آن را نرم کنید

 

استفاده از نرم‌ کننده ریش، یک گام مهم دیگر برای فاع در برابر خارش می‌باشد. یک دلیل آن این است که نرم‌ کننده به ریش شما کمک می‌کند که رطوبت ضروری مورد نیاز خود را حفظ نماید. همچنین ریش شما را نرم کرده (یک حلقه حیاتی دیگر در زنجیره نگهداری مناسب از ریش) و آن را مدیریت‌ پذیرتر می‌نماید. این کار باعث کاهشِ مو خوره (بله، ریش شما هم به آن دچار می‌شود) شده و آن، ناراحتی پوستی را تسکین خواهد بخشید.

متخصصان ریش توصیه می‌کنند که از نرم‌ کننده‌ هایی که مخصوص ریش طراحی شده‌اند، استفاده شود ولی برای امتحان کردنِ همان نرم‌کننده‌هایی که برای موهای خود استفاده می‌کنید، ترس نداشته باشید. فقط، چیزی را که باید به خاطر سپرد این است که چه رایحه‌ای دارد. محصولات مخصوص ریش از قبیل شامپو ریش و نرم‌ کننده ریش دارای رایحه‌ی مخصوص به خود (مناسب برای ریش) هستند. و لذا این سؤال پیش می‌آید: «آیا می‌خواهید ریش‌تان با موهای سرتان «هم‌رایحه» باشد، یا دارای رایحه‌ی شامپوی دوست‌دختر یا همسرتان باشد؟» انتخاب با شماست.

 

3- آن را مرطوب کنید

 

اگر می‌ خواهید ریش‌ تان در کل طول روز مرطوب بماند، صرفاً استفاده از یک نرم‌ کننده ممکن است کافی نباشد. اینجاست که یک «روغن ریش » خوب یا کرم ریش وارد می‌شود. روغن‌ های خوبِ بسیاری وجود دارند که وظیفه خود را به خوبی انجام داده و ریش شما را نرم، و عاری از خارش نگاه می‌دارند. مرطوب نگاه داشتن پوست در کل طول روز، همچنین آن را از «بیش‌جبرانی» و تولید روغن اضافی باز می‌دارد.

حتی چند قطره از روغن ریش در هر روز، ریش شما را نرم کرده و خارش را برطرف می‌ نماید. چنین نوشته‌ اند که روغن ریش، ابزار مهمی در جعبه نگهداری از ریش شما و کسانی است که ما (یا شما) در مورد آنها بحث می‌کنیم. همانگونه که در بالا ذکر شد، این روغن‌ها دارای رایحه ریش (مردانه) منحصر به فرد می‌ باشند.

آیا می‌ خواهید به خودتان یک حالی بدهید؟ یک راه آن، این است: مقدار کمی روغن ریش را به کل سطح ریش خود بمالید. یک حوله دستی را با آب داغ خیس کنید (یک کاسه آب داغ در دسترس‌تان باشد) و سپس حوله را به دور ریش خود بگذارید. هنگامی که حوله سرد شد، آن را مجدداً در آب داغ فرو کرده و این کار را تکرار کنید. این عمل را به مدت 30 دقیقه تکرار کرده و سپس در آخر، ریش‌ تان را با آب سرد آبکشی کنید. ریش‌ تان از شما ممنون خواهد بود.

 

4- آن را پیرایش کنید

 

شما اجازه داده‌ اید که ریش‌ تان وحشیانه رشد کند و حال متعجب هستید که چرا می‌ خارد؟ بی‌ خیال مرد! به محض اینکه اجازه دادید ریش‌ تان به طول دلخواه و مورد نظر تان برسد، وقت آن رسیده است که با جدّیت به دنبال پیرایش آن با یک مبنای مناسب باشید. مثل سایر محصولات مربوط به ریش، ماشین‌های ریش‌ زنیِ بسیار خوبی هم وجود دارند که می‌ توانید «مناسب‌ ترین آنها برای خود» را انتخاب نمایید.

پیرایش را با کوتاه کردن ریش های «بلندتر از حد» شروع کنید که پیدا کردن آنها ساده‌ تر است، زیرا بیرون می‌ زنند. این کار علاوه بر فواید دیگری که دارد، باعث می‌ شود که ظاهر ریش شما بهبود پیدا کند زیرا اکثر مو های ریش، در جهات مخالف و مختلف رشد می‌کنند و اگر سرِ آنها کوتاه نشود، نا مرتب و درهم و برهم به نظر می‌رسند.
تذکر: هر چقدر هم که شما در خصوص شستشو، نرم کردن و پیرایش ریش خود جدّیت به خرج بدهید، باز هم ممکن است که هنوز مشکلاتی باقی مانده باشد و باعث ناراحتی شما شود. مواظب باشید که موهای فرو رفته در پوست را پیدا کرده و در صورت لزوم، آنها را با استفاده از موچین از جا در بیاورید. موقعیت آنها را می‌توانید از روی ورم‌ های کوچک قرمز رنگی که روی پوست بر جای می‌گذارند، پیدا کنید. همچنین می‌توانید آنها را به واسطه خارش دائمی‌ شان پیدا کنید.
تذکر 2: پس از شستشو، نرم کردن، کوتاه کردن موهای بلند، و روغن زدن ریش‌ تان، با استفاده از یک ریش‌ تراش برقی یا تیغِ ریش‌ تراشی ایمن، ریش خود را خط بیاندازید (آنکادر کنید)، علی‌ الخصوص پس از رشد کامل آن. ریش‌ تراش‌های برقی و تیغ‌ های ریش‌ تراشی ایمن، دارای برش یکنواخت بوده و ملایم‌ تر هستند و شما بهتر خواهید توانست که بصورت اثر بخش‌ تری به رفع و رجوع موهای فرو رفته در پوست بپردازید.

 

5- آن را برس بکشید

 

مزیت‌ های برس کشیدن، بیایید راه‌ های آن را بر شماریم. برس کشیدن منظم، به موهای شما ساختارِ یکنواخت و صافی خواهد بخشید. شکل زیبا و تمیزی به آن خواهد داد. آن را طوری بار خواهد آورد که در یک جهتِ یکسان رشد کند، و به نوبه خود، ریسک ناشی از ته‌ ریش و خارش را کاهش خواهد داد. اما قبل از برس کشیدن، موارد ذیل را مد نظر قرار دهید:

 

6- صحیح غذا بخورید

 

تحقیقات فراوانی وجود دارند که بیانگر آن هستند که سلامت و بهداشت موهای صورت شما، با سلامت و بهداشت بدن شما تناسب مستقیم دارد. به عبارت دیگر، همان مواد غذایی که برای قلب و سایر اعضای حیاتی بدن‌ تان خوب هستند، برای مو و پوست شما هم خوب هستند. و همانگونه که می‌دانیم ریش سالم و بهداشتی، ریشی است که نمی‌ خارد.

بدین ترتیب، ما مقاله تخصصی خود درباره خارش ریش شما را به پایان می‌ رسانیم. به خاطر داشته باشید، لازم نیست در سکوت یا حتی با سر و صدا از این موضوع رنج ببرید. از ریش خود مواظبت کنید، حتی اگر فکر می‌کنید که به خاطر نوع خارش آن، ارزش این کار را نداشته باشد. آن را بشویید. سرِ موهای بلند آن را بزنید. به آن روغن ریش و غذای خوب برسانید. همین! طولی نمی‌کشد که شما صاحب یک ریش پرپشت می‌شوید که می‌داند چطور شبیه به یک ریش رفتار کند.


+ برچسب ها: خارش ریش, ریش, مراقبت از ریش, نرم کننده ریش, روغن ریش
+ دسته: مراقبتی

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید در: فیسبوک / توییتر / گوگل پلاس / تلگرام
دیدگاه خود را بیان کنید:
دیدگاه های دیگران: